fbpx

Kalėdos – viena populiariausių švenčių visame pasaulyje. Net ir tie, kurie Kalėdų nešvenčia, vis tiek jas žino. Kalėdinės tradicijos ir simboliai giliai įsismelkę į mūsų gyvenimus, tačiau ar visų jų kilmę ir prasmę suprantame? Ar tikrai žinome viską apie Kalėdas? Kodėl elniai, traukiantys Kalėdų senelio roges, iš tikrųjų yra patelės? Iš kur kilo tradicija kabinti kojines dovanoms? Kas sugalvojo, kad Kalėdų senis turi būti apsirengęs raudonai? Pasirodo, apie daug ką tiesiog nesame susimąstę. Tačiau tobulėjimui ribų nėra. Visi atrinkti įdomiausi Kalėdiniai faktai – šiame straipsnyje.

KALĖDŲ SENELIO ELNIAI

  • Elnio Rudolfo personažą sukūrė Montgomery Ward prekybos centras, kaip marketinginį įrankį. Mielas elniukas žmones skatino aktyviau pirkti Kalėdines spalvinimo knygeles. 

 

  • Originalus elnio Rudolfo personažas neturėjo raudonos nosies. Tuo metu, kai jis pirmą kartą buvo nupieštas, raudona nosis buvo siejama su alkoholizmu, taigi Rudolfo kūrėjas nenorėjo šio personažo paversti alkoholiku.

 

  • Kalėdų senelio elnių vardai yra vyriški, tačiau pagal tai, kaip jie vaizduojami visuose paveikslėliuose, tai turėtų būti patelės. Tiesa ta, kad gamtoje šiaurinių elnių patinai ragus nusimeta poravimosi sezonui baigiantis, t.y., gruodžio pradžioje. Tuo tarpu elnių patelės jų nenusimeta visą žiemą. Kadangi Kalėdų senelis aplink pasaulį su dovanomis keliauja gruodžio pabaigoje, o visi jo elniai vaizduojami su ragais, taip išeina, kad jo roges traukia patelės.

Užsisakyk Kalėdų naujienlaiškį

Pažymėk:

KALĖDŲ EGLUTĖS

  • Tam, kad dirbtinė eglutė taptų labiau ekologiška ir mažiau terštų gamtą nei šviežiai nukirsta eglė, turėtume ją naudoti daugiau nei 20 metų.

 

  • Prieš kiekvienas šventes Trafalgaro aikštėje yra pastatoma Kalėdinė eglė. O šią eglę Londono gyventojams kasmet dovanoja Oslas kaip padėką už pagalbą II-ame pasauliniame kare.

 

  • Vokietija ir Latvija – šios dvi šalys pešasi dėl to paties titulo. Abi jos teigia, kad pirmoji Kalėdų eglė buvo papuošta būtent pas juos.

 

  • Pirmosios Kalėdinės eglutės buvo dekoruojamos maisto produktais, o daugiausiai vaisiais, pavyzdžiui, obuoliais.

KALĖDŲ TRADICIJOS

  • Trys spalvos laikomos tradicinėmis Kalėdų spalvomis. Tai raudona, žalia ir auksinė. Raudona spalva simbolizuoja Kristaus kraują, žalia reiškia gyvenimą ir atgimimą, o auksinė – lengvumą, karališką prigimtį ir turtus.

 

  • Tradicija per Kalėdas kabinti kojines kilo iš olandų legendos. Ji pasakoja, kad vienas neturtingas vyras turėjo tris dukteris, kurių negalėjo aprūpinti kraičiu. Šventas Nikolas pro kaminą pažėrė maišelį aukso monetų ir šios įkrito į čia pat prie židinio pakabintas džiūvančias kojines. Nuo tos dienos dukterys turėjo kraitį, kuris joms leido ištekėti ir taip išvengti gyvenimo gatvėje.

 

  • Vienas senas Kalėdinis prietaras teigia, kad, jeigu Kūčių vakarą kepsite duoną, ji liks šviežia amžinai. Bėda ta, kad nėra jokių įrodymų, nes niekas nebandė taip ilgai laikyti duonos.

 

  • Japonai mėgsta Kalėdų išvakarėse valgyti KFC užkandinėje. Tai tapo tokia populiaria tradicija, kad žmonės čia užsisako staliukus net prieš du mėnesius.

 

  • Tarp 1640 m. ir 1958 m. Škotijos parlamentas buvo oficialiai panaikinęs Kalėdų šventimą.

 

  • Kalėdų išvakarėse buvo sena tradicija pasakoti baisias istorijas. Gal ir gerai, kad ji išnyko praėjusiame amžiuje.
Kalėdiniai faktai

KALĖDŲ SENELIS

  • Coca-cola buvo pirmoji įmonė, panaudojusi Kalėdų senelio personažą savo žiemos sezono reklamoje.

 

  • Kalėdų senelis turi daug vardų, pavyzdžiui, Lietuvoje jis dar vadinamas Kalėda, Suomijoje – Joulupukki, Kinijoje – Dun Che Lao Ren, Havajuose – Kanakaloka, Prancūzijoje – Pere Noel it t.t.

 

  • Anksčiau Kalėdų senelis buvo vaizduojamas apsirengęs mėlynos, žalios ir baltos spalvos drabužiais, o dabartinis raudonas kostiumas atsirado 1930 m. Dėl to, žinoma, „kalta“ Coca-cola.

KITI KALĖDINIAI FAKTAI

  • Suskaičiuota, kad Kalėdų laikotarpiu per sekundę yra parduodama apie 28 Lego rinkinius.

 

  • „Jingle bells“ – tai populiari Kalėdinė daina, kurią sukūrė James Pierpont (JAV). Tačiau mažai kas žino, jog iš tikrųjų ši daina buvo parašyta visai ne Kalėdoms, o Padėkos dienai.

 

  • Pasaulyje yra dvi Kalėdų salos. Viena jų – Ramiajame, o kita Indijos vandenyne.

 

  • Kalėdinės dainos “Santa Claus Is Coming to Town” istorija nėra tokia jau linksma. Jos autorius James „Haven“ Gillespie buvo bankrutavęs bedarbis. Be to, ką tik buvo miręs jo brolis, kai jo paprašė parašyti Kalėdinę dainą. Ilgą laiką jam sunkiai sekėsi įveikti gedulą, tačiau galiausiai jis atrado įkvėpimą senuose prisiminimuose apie tai, kaip jie kartu su broliu švęsdavo Kalėdas.

Taip pat skaityk

Kalėdų seneliai baigė mokslus

Kalėdų seneliai baigė mokslus

Brazilijos Kalėdų senelių mokyklos mokiniai švenčia išleistuves! Visas būrys šviežutėlių Kalėdų senelių baigė mokslus prieš prasidedant naujam šventiniam sezonui.   Kalėdų senelių mokykla įkurta Rio de Žaneire dar 1993 m. Ji ruošia mokinius darbui prekybos centruose...

5 būdai sutaupyti Kalėdoms

5 būdai sutaupyti Kalėdoms

Kai visi aplinkui tik ir gąsdina rekordinėmis kainomis, natūralu, kad iškyla grėsmė didžiausiai metų šventei – Kalėdoms. Juk tai laikas, siejamas su gana didelėmis išlaidomis. Bet juk niekas nenori atsisakyti šios šventės. Juo labiau, kad tai net ir nerekomenduojama....